Sosyal Medya
0 | | | 29-08-2019

Hüseyin ÜNAL

 

Sosyal Medya yarar ve zararı

Sosyal Medya yarar ve zararı

Edebiyat yozlaştı, müzik yozlaştı, tiyatro, şiir, sinema, sahne sanatları yozlaştı. Spor yozlaştı. Eğitim yozlaştı. Yeme-içme kültürü yozlaştı. Moda yozlaştı. Alfabe, dil, örf, duygularımız, ahlak, toplum olma bilinci, kızgınlıklarımız, hassasiyetlerimiz, dini ritüeller yozlaştı. Siyaset yozlaştı. Ticaret yozlaştı. Ekonomi yozlaştı. Bilim yozlaştı…

Kısacası saymakla bitmeyecek olan ve bizi biz yahut bir toplumu toplum yapan duygu, düşünce, kavram ve davranış biçimlerinde aşırı bir yozlaşma var. Hatta bu öyle bir hal aldı ki yozlaşma bir kültür halini aldı desek yanlış olmaz.

Yozlaşma sadece Türkiye’de var sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bilhassa Rusya’da, Türkistan coğrafyasında bulunan Türk Cumhuriyetleri’nde, Balkan ülkelerinde ve Ortadoğu ülkelerinde, hemen her alandaki yozlaşma ciddi bir hale büründü.

Orta Avrupa ve Amerika ise; Rönesans, Reform ve Coğrafi Keşifler döneminde kendi iç dejenerasyonunu onarmış diğer bir ifadeyle tamamlanmıştır. Biz mahvolduk sıra sizde mantığı ile Ortadoğu ve Afrika coğrafyasını sömürmeye başlayan Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya vs. gibi ülkeler, bugün farklı bir yöntemle ama aynı hissiyatla bu sömürü politikasını sürdürmektedir.

Top